Návod, ako spoznať dobrého chovateľa

 

Tak, a je to tu. Rozhodli ste sa pre šteniatko. A teraz prichádza otázka: "Odkiaľ, od koho si ho zaobstarať?"

Už dlho sa stretávam s touto problematikou, a už veľa krát som sa rozčúlila nad vychcanosťou niektorých "tiežchovateľov", poprípade množiteľov. 

Ľudská túžba po peniazoch nemá hraníc a neviem, možno som naivná, ale ešte stále ma dokáže prekvapiť snaha niektorých ľudí predať čokoľvek a akýmkoľvek spôsobom. Už dlho pracujem v chovprodukte a tiež robím výcvikárku v Kynologickom klube v PD, kde sa stretávam s rôzmymi rasami, papierákmi, nepapierákmi, a vidím veľmi veľa osudov psíkov a ich majiteľov. Preto sa prosím nečudujte mojim niekedy tvrdším vyjadreniam, čo sa tejto témy týka, proste mi lezú na nervy tí, čo sa snažia za každú cenu zarobiť na živom stvorení...

Takže, či už je to papierák alebo nepapierák, určite každý najprv pozerá inzertné stránky, poprípade webstránky chovateľov. V každom prípade, pokiaľ máte záujem o čistokrvného psíka, mali by ste mať o ňom niečo naštudované. Utkvela mi v pamäti pani s dcérkou, obe veľmi milé, ktoré prišli do chováku s malým roztomilým, hnedo sfarbeným kučeravým šteniatkom. Asi po piatich - desiatich minútach mi na moju otázku, že čoho je to kríženec, odpovedali s urazeným výrazom v tvári, že to je čistokrvný bišónik bez PP. Nemala som to srdce ich vyviesť z omylu...

Alebo problematika yorkshirov. Silene sa usmievam, keď mi niekto hovorí o svojom psíkovi ako o "tom strednom" alebo o "tom väčšom" yorkshírikovi. Viete, on je čistokrvný, to nám povedala chovateľka, ona ich má doma asi 20. "Pre boha" - hovorím si - "to nieje pudel, yorkshire má len jeden štandard, určenú výšku, a vy máte doma 4 kilové niečo, podobajúce sa skôr na bradáča!!!". Ono aby ste ma nechápali zle, milujem psov, nech je to akýkoľvek kríženec, s akoukoľvek dĺžkou srsti, ale štvú ma ľudia, ktorí narozprávajú akékoľvek rozprávky, len aby predali. 

V prvom rade kontaktujem chovateľa mailom, alebo telefonicky. Spolieham sa na svoju červenú kontrolku v hlave, ktorá zaručene začne šialene blikať, keď sa mi niečo nezdá. Takže, v telefonáte alebo v maili si dohodnem osobné stretnutie. Ak mi dotyčný povie, že šteniatko môžem vidieť až pri odbere, okamžite končím komunikáciu. Je nezmyselné, aby vám predávajúci nechcel ukázať tovar, ktorý idete kupovať, nie? Väčšinou sa totižto spoliehajú na to, že ak si prídete po šteniatko, ktoré ste síce nevideli, ale máte ho zajednané, tak už neodídete s prázdnymi rukami, nech je to šteniatko akékoľvek. Ak je chované totižto v zlých podmienkach, súcit vám to ani nedovolí...

OK, máme dohodnuté s chovateľom prvé stretnutie, kde si môžem osobne prezrieť šteniatka naživo. Chovateľ by nemal problém vám ukázať, kde sú šteniatka odchovávané, ukázať matku a súrodencov. Všímajte si, ako vyzerá matka, jej správanie (myslím tým prehnanú bojazlivosť, chránenie si mláďat je u súk normálne), jej srsť, takisto srsť šteniatok, nebojte sa opatrne si ho prezrieť, či nemá vonkajšie parazity, ak už má šteniatko zúbky, a ak sa vám to podarí, prezrieť mu skus, či nemá viditeľný predkus alebo podkus. Taktiež exkrementy šteniatok, či nemajú hnačku. Všímajte si všetko, pýtajte sa, pokiaľ máte možnosť, chcite vidieť otca šteniatok, všímajte si správanie predávajúceho. Ide tam o vás a o vašom budúcom najlepšom priateľovi na nasledujúcich 12-15 rokov. Prezrite si miesto, kde šteniatka aj s matkou bývajú. Ak by som vošla do miestnosti, kde je kója za kójou, sučka vedľa sučky, všade špina a smrad, vzala by som nohy na plecia a utekala kadeľahšie. Šteniatko si totižto so sebou nosí minimálne hygienické návyky niekedy po celý život. Pokiaľ tých 6 - 8 týždňov žilo vo výkaloch, je to preňho prirodzené, a veľmi ťažko sa potom učí čistotnosti doma. 

Ďalšia vec je výživa šteniatok a ich matky. Doteraz nechápem, ako si niektorí chovatelia môžu myslieť, že sučke s mladými stačia Tesco alebo Jednota granule, poprípade pomyje?? Keď predsa rozpočítam 10 kg vrece, kde 1 kg stojí 1 euro, osobne si neviem predstaviť, kde by výrobca zohnal také lacné mäso. Tieto krmivá sú pomleté obiloviny, a to hovorím ten lepší prípad. Takže kľudne nech si nimi kŕmia prasatá, ale pes je ešte stále psovitá šelma a mäsožravec!

Výživa sa taktiež veľmi odrazí na stave a prospievaní šteniatok. Zvlášť pri veľkých a obrovských plemenách, ktoré naozaj potrebujú špičkovú stravu, aby sučka dokázala dať šteniatkam všetko, čo potrebujú. 

Tiež pozor - veľké, až neprirodzene nafúknuté bruško väčšinou neznamená, že šteniatko práve papalo, ale že je začervené!

V prípade, že návšteva dopadla výborne, a vy ste sa rozhodli pre šteniatko práve od tohto chovateľa, gratulujem, hádam ste si vybrali správne :)

Každý chovateľ má svoje skúsenosti s odberom šteniatka. Odber pred 7mym týždňom nieje veľmi dobré riešenie, vzniká tam hluché obdobie, kedy šteniatko neje v kontakte s inými psami tak, ako by bolo, keby ešte ostalo pri matke. Vtedy sa môžu vyskytnúť situácie, keď v dospelosti bude pes buď prehnane agresívny voči iným psom, alebo sa ich nebude vedieť nabažiť.

Pri príchode po vaše vysnívané šteniatko, by mal byť samozrejmosťou balíček žrádla, na ktoré bolo šteniatko zvyknuté (je na vašom uvážení, či pri ňom ostanete, alebo prejdete na iné krmivo, avšak neodporúča sa nárazový prechod z dôvodu možnosti črevných problémov), kúpnopredajná zmluva - je mi jasné, že u šteniatok bez PP je veľmi ťažké od chovateľa žiadať nejaké záruky, ale keď sa na to pozriete z iného uhla pohľadu - vy si predsa kupujete tovar, a v prípade, že sa nedajbože niečo neočakávané stane, čo nebude vaša chyba, čo potom? Papier je aspoň aká-taká vaša ochrana. Očkovací preukaz, poprípade pet-pas nesmie v žiadnom prípade chýbať - všimnite si očkovania, odčervenia, aby dátumy sedeli. Samozrejme, každý veterinár má inú očkovaciu schému, takže následné očkovanie a ďalší postup už bude na vás. Mňa veľmi potešilo, keď som si v balíčku pre šteniatko našla napr. misku s menom chovateľskej stanice, hračky, pamlsky. Je to výraz toho, že chovateľovi záleží na šteniatku, ktoré vám predáva, a je to strašne milé :))) 

Tak, toto je zhrnutie asi toho najzávažnejšieho, na čo by som si pri výbere šteniatka dávala pozor. Tak držím palce s vašim novým najlepším priateľom :)